Competition LogoChopin Competition
NIFC Logo

Wojciech Świtała

Wojciech

Wojciech Świtała, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla. W latach 1991-1996 pracował pod kierunkiem profesorów Karla-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i Jeana-Claude'a Vanden-Eyndena. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w Bardolino (Włochy, I nagroda), Konkursu im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud w Paryżu (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego pianisty Europejczyka), Konkursu Pianistycznego w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych.

Koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (m.in. z Sinfonią Varsovia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Śląską) pod batutą takich dyrygentów, jak Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, Jerzy Katlewicz, Mirosław Błaszczyk i Tomasz Bugaj. Poza działalnością solistyczną pianista chętnie sięga po utwory kameralne, wykonując je ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, The Royal String Quartet czy orkiestrą Aukso. 

Wojciech Świtała dokonał wielu nagrań płytowych z muzyką Ferenca Liszta, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina (w tym scherza, walce oraz ronda w edycji Wydania Narodowego). W latach 2000 i 2005 jego płyty dwukrotnie zostały wyróżnione Grand Prix du Disque Frédéric Chopin, a w 2002 roku uhonorowane nagrodą Fryderyk. W roku 2003 pianista nagrał oba zeszyty Preludiów Debussy'ego dla wytwórni BeArTon, a wspólnie z Szymonem Krzeszowcem – komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla firmy Sony Music Polska. Jesienią 2006 roku ukazała się jego płyta zarejestrowana w technologii Super Audio CD z utworami Zarębskiego nagrana z Royal String Quartet, w 2007 opublikowany został album wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z Chopinowskimi Preludiami op. 28 nagranymi na fortepianie marki Pleyel z 1848 roku oraz z Andante spianato i Wielkim Polonezem op. 22 zarejestrowanymi na Erardzie z roku 1849. W 2008 nakładem firmy DUX ukazała się płyta Wojciecha Świtały z Piotrem Pławnerem, zawierająca utwory na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego, która otrzymała nagrodę Fryderyk 2009. W roku 2010 pianista zarejestrował w sali Konserwatorium Paryskiego wraz ze śpiewaczką Ewą Iżykowską komplet pieśni Fryderyka Chopina. Materiał został wydany w formacie Blu-ray w ramach kolekcji Narodowego Centrum Kultury. Najnowsze nagrania to rejestracja ballad Fryderyka Chopina na instrumencie współczesnym oraz historycznym Pleyelu (publikacja Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, rok 2012).

Od roku 1998 Wojciech Świtała zajmuje się pracą pedagogiczną – obecnie jest profesorem akademickim w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; w kadencji 2008-2012 pełnił również funkcję prorektora ds. dydaktyki i nauki. We wrześniu 2012 roku objął kierownictwo Katedry Fortepianu. Zasiadał w jury takich konkursów pianistycznych, jak: Międzynarodowy Konkurs im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud w Paryżu, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkurs na stypendia fundacji Yamaha, Konkurs EPTA w Krakowie i innych. W roku 2015 po raz pierwszy był jurorem w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Artysta w 2014 został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

 

Artysta nagrał trzy płyty wydane przez NIFC:

International Fryderyk Chopin Piano Competition